کف کاذب فولادی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

کف کاذب فولادی یکی از انواع کف های کاذب است که درست مانند سایر انواع کف کاذب بایستی متناسب با ویژگی ها و مزایا و معایبش در ساختمان ها مورد استفاده قرار بگیرد. این بار به این موضوع می پردازیم که کف کاذب فولادی چیست و چه ویژگی هایی دارد.

از بارزترین ویژگی های این کف کاذب، قیمت پایین تر نسبت به انواع مشابه و همینطور قدرت تحمل بار زیاد آن است که باعث شده برخی مجریان کف های کاذب بدون توجه به سایر پارامترها از آن در اغلب پروژه ها استفاده نمایند که قطعا نتایج رضایتبخشی نخواهد داشت.

کف کاذب فولادی نسبت به کف کاذب آلومینیومی قدرت بسیار بیشتری دارد و به دلیل تحمل بار بالایی که دارد بهتر است در مکان های پر تردد و یا مکان هایی که فضای کف اتاق نیازمند تحمل بار بالاتری ست، مثل ادارات، مراکز کامپیوتر و اتاق های سوییچینگ مخابراتی استفاده شود. بعلاوه روکش های آنتی استاتیک برای این نوع از کف های کاذب مزید بر علت هستند تا در این مراکز عملکرد بسیار خوبی داشته باشند.

نمونه کار کف کاذب فولادی

انواع کف کاذب فولادی

با توجه به این که می توان فضای بین تایل های کف کاذب را پر کرد و یا خالی گذاشت، کف کاذب فولادی به دو نمونه ی کلی، تو پر و تو خالی دسته بندی می شود که در هر کدام تحمل فشار بار متمرکز و گسترده تا حدودی متفاوت است. در نمونه ی تو پر، فضای بین دو تایل با ماده ی کامپوزیت، سیمان سبک یا مواد تزریقی سیمان، آلومینا، فرمالدئید، و پلی اتیلن پر می شود که موجب استحکام بالای این محصول خواهد شد.

استفاده از هرکدام از این انواع کف کاذب فولادی تو پر و تو خالی نیز منوط به شرایط خاصی ست. مثلا از نمونه های توخالی زمانی استفاده می شود که وزن تمام شده ی ساختمان با اهمیت باشد و لازم است که حداقل افزایش وزن را در ساختمان داشته باشیم اما نمونه ی تو پر از این نوع کف کاذب زمانی استفاده می شود که اندک افزایش در تحمل فشار بار متمرکز و گسترده نیز برای ما با اهمیت باشد.

ویژگی های کف کاذب فولادی

پانل کف های کاذب فولادی معمولا با رنگ های اپوکسی و کوره ای پوشانده می شود که باعث می شود در برابر رطوبت مقاوم بوده و جنس فولادی این نوع از کف های کاذب با رنگ روکش اپوکسی نیز موجب می شود که در برابر آتش سوزی مقاومت بسیار بالایی داشته باشند.

این نوع از کف های کاذب قابلیت نصب انواع کفپوش از جمله سرامیک، HPL، گرانیت، چوب و پی وی سی را دارند. در بین کفپوش های مختلف برای این نوع از کف کاذب، کفپوش های HPL به دلیل خاصیت آنتی استاتیکی و همینطور ضدخش بودن نسبت به سایر انواع کف پوش ها محبوبیت بیشتری دارند.

کف های کاذب فولادی در ارتفاع های مختلف از ۱۵ سانتی متر تا ۱۲۰ سانتی متر قابل اجرا هستند اما برای ارتفاع های بیشتر از مقدار گفته شده لازم است که زیرسازی های جدید و متناسب با آن، مجددا طراحی و اجرا شود.

کف کاذب فولادی نیز مانند سایر انواع کف کاذب از سه قسمت، پانل فولادی، پایه و استرینگر تشکیل می شود که پانل های آن دارای زخامت های مختلفی هستند. ابعاد معمول این پانل ها ۶۰*۶۰ سانتیمتر با زخامت ۳۴ میلیمتر است. پایه و استرینگر نیز که زیرسازی این نوع از کف های کاذب را تشکیل می دهند از جنس فولاد بوده که ابعاد بسیار دقیقی داشته و بدون نیاز به اتصال پیچ، نصب و مونتاژ می شوند.

تعویض و نگهداری این نوع از کف های کاذب به سهولت انجام می شود و جنس آن نیز به گونه ایست که با وجود داشتن ویژگی طول عمر بالا ، در صورت نیاز به راحتی قابل بازیافت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *