ویژگی های کف کاذب اتاق سرور و استانداردهای آن

در سازمان ها و شرکت های بزرگ، بیمارستان ها و هر مرکز  بزرگ دیگر، تقریبا هر کارمند و یا مدیری یک رایانه دارد. تمامی این کاربران نیازمند انواع سرویس ها و نرم افزارهای تحت شبکه هستند. ارائه خدمات به این رایانه ها در داخل مجموعه ها و همینطور مخاطبان این مراکز در خارج از سازمان بر عهده ی سرورهاست. وابسته به اندازه و بزرگی این مراکز اتاق های سرور و دیتاسنتر ها نیز اندازه های مختلفی دارند.

در اتاق های سرور که بخشی از این دیتا سنتر ها هستند، سرورهای کامپیوتری و مشتقات آن نگهداری شده و کنترل و هدایت آنها معمولا از خارج از این اتاق ها و از راه دور انجام می شود. با توجه به حجم انبوه و با اهمیت اطلاعات موجود در این سرورها، شرایط، امکانات و ویژگی های کف کاذب اتاق سرور و استانداردهای آن اهمیت دوچندانی می یابد تا در برابر زلزله، آتش سوزی و سایر خطرات طبیعی ایمن باشند.

کف کاذب اتاق سرور های فن

چرا کف کاذب برای اتاق سرور ضروری است؟

علاوه بر این که بایستی در خصوص مکان قرار گیری اتاق سرور و شرایط ساختمانی لازم مانند نحوه لوله کشی، شیرآلات و مجاورت این اتاق ها با سایر قسمت های سازمان تحقیقات لازم و تخصصی صورت بگیرد، امکانات محیطی با اهمیتی نیز برای این اتاق ها مد نظر است که بایستی به آن ها توجه کافی شود.

طراحی و جانمایی

یکی از نکات مهم در راه اندازی اتاق های سرور طراحی و جانمایی اتاق های سرور ازجمله محل رک ها و تجهیزات، محل عبور کابل ها و فضای کافی برای تردد و مدیریت این مجموعه است که به کمک کف های کاذب استاندارد برای اتاق های سرور، این مهم به دست می آید. کابل کشی اتاق سرور باید مطابق استاندارد های کابل کشی ساخت یافته با تجهیزات باکیفیت پیاده سازی شود.بعلاوه کف های کاذب استاندارد با ایجاد فضای کافی بین ۱۵ تا ۱۲۰ سانتی متر در کابل کشی کارآمد و بی نقص اتاق های سرور نقشی اساسی دارند.

دیوارها و کف

معمولا بایستی سطوح اتاق های سرور با یک لایه سیمانی پوشیده شوند. مسیرگذاری در کف و سقف جهت عبور لوله های اطفا حریق در این مجموعه ها الزامیست که کف کاذب استاندارد به خوبی این مهم را انجام میدهد.

کف های کاذب برای اتاق های سرور از جنس های مختلفی ساخته می شوند ولی کف های رایج برای این امر ، کف های فولادی با روکش های HPL است که خاصیت ضد حریق، آنتی استاتیک و ضد خش دارند. کف آلومینیومی با روکش PVC نیز به دلیل وزن سبک تر، ضد حریق و آنتی استاتیک بودن گزینه مناسبی برای این کار به شمار می رود.

رنگ ضد حریق اپوکسی

این رنگ خاصیت ضدحریق داشته و از آن برای پر کردن کلیه درزها و ایجاد لایه حفاظتی بیرونی جهت مقابله با آتش سوزی استفاده می شود. به همین خاطر ، از رنگ اپوکسی در پوشش تمامی قسمت های بیرونی و بعضا داخلی پایه های فولادی کف های کاذب استفاده شده که ویژگی مهم و اساسی برای اتاق های سرور به شمار می رود.

سیستم خنک کننده داخلی

با توجه به اینکه دمای مناسب برای اتاق های سرور ۱۸ درجه سانتی گراد می باشد. کف های کاذب در توزیع مناسب دمای اتاق نقش بسزایی دارند و با ایجاد بستری در کف اتاق، دمای مناسب را برای این مراکز فراهم می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *