نکات مهم در انتخاب و خرید کف کاذب

انتخاب کف کاذب وابسته به نیازهای مشتری و در عین حال توجه به باید ها و نباید ها با توجه به مکان استفاده از کف کاذب است. نکات مهم در انتخاب و خرید کف کاذب کم نیستند و اولین نکته در انتخاب کف کاذب مناسب، توجه به داشتن استانداردهای لازم است.

استاندارد کف کاذب

برای کف های کاذب استانداردهای مختلفی وجود دارد که استانداردهای UNI-10466 و NASA-10275 رایج ترین آنهاست.

آتش سوزی

یکی دیگر از نکات مهمی که در انتخاب و خرید کف کاذب باید به آن دقت شود، توجه به عملکرد آن در شرایط حریق است. در این شرایط تمامی اجزای کف بایستی حداقل تا یک ساعت بدون افت کارایی آتش سوزی را تحمل نمایند. بعلاوه سایر اجزا از جمله چسب ها و قطعات لاستیکی نیز مهم است که باعث ایجاد بخارات سمی و دود غلیظ نشوند.

کالیبره بودن تایل ها

اگر کف کاذب را برای محلی میخواهید که لازم است مرتبا تایل یا همان کاشی های آن را جابجا کنید، از انواعی از کف های کاذب استفاده نمایید که تایل ها در همه جهت کالیبره شده باشند و بدون مشکل بتوانند جایگزین یکدیگر شوند.

عایق بودن کف کاذب

کف های کاذبی که عایق هوا و آب هستند برای مکان هایی که میخواهید از تجهیزات کامپیوتری و برقی استفاده نمایید بسیار ضروری اند. در این صورت اگر مثلا در کف کاذب اتاق سرور باری زیر کف پوش هم نیاز به تهویه هوا داشتید باد سرد از درزهای کف به محیط وارد نمیشود و دمای اتاق را دچار مشکل نخواهد کرد.

دقت داشته باشید که در مناطق جغرافیایی با رطوبت بالا استفاده از کف کاذب آلومینیومی یا فولاد گالوانیزه مانع از زنگ زدگی می شود و باعث افزایش طول عمر کف خواهد شد.

جنس و ثبات کف کاذب

کف های کاذب کفپوش های متنوعی دارند، یکی از نکات مهم در انتخاب و خرید کف کاذب جنس آن است. مثلا نمونه های قابل بازیافتی از جنس لینولیوم وجود دارد که در مقایسه با انواع PVC آن ترجیح داده می شوند. کفپوش های PVC نیز دارای قطر های مختلفی هستند و نمونه های نازک برای بارهای چرخشی مثل چرخ های دستگاههای سنگین مناسب نیستند. حفظ اندازه و ثبات کفپوش ها در مقابل برودت و گرما نیز با اهمیت است و نباید تغییرات زیادی را از خود نشان دهند.

با توجه به باری که کف های کاذب قرار است تحمل کنند، انواع مختلفی توصیه می شود. کف کاذب آلومینیومی برای بارهای سنگین و ثابت مناسب نیست و در درازمدت خمیده خواهد شد. در این موارد، تایل های زخیم تر آلومینیومی یا استفاده از سایر نمونه های پیشنهاد می شود. اما برای بارهایی که متغیر ومتحرکند در این مورد حساسیت بخصوصی وجود ندارد و انتخاب کف کاذب مناسب منوط به سایر شرایط است.

انواع کف کاذب با توجه به قیمت و کارایی

سایر پارامتر های مانند مسائل اقتصادی نیز می تواند در انتخاب کف کاذب دخیل باشد. مثلا کف های کاذب چوبی با تایل های نئوپان ارزان ترین انواع کف کاذب است. بعد از آن نمونه های MDF فشرده مناسب ترین گزینه است. در اماکن اداری با تردد زیاد تایل های گرانیت مصنوعی گزینه ی مناسبی خواهد بود و برای کارخانجات صنعتی که تاسیسات سنگین بسیار وجود داشته و تغییرات مداوم رخ می دهد انواع کف کاذب فولادی مناسب تر است.

تخصص و سابقه کار در اجرای کف کاذب

در انتخاب کف کاذب هایی که قطعات لاستیکی و پلاستیکی دارند دقت کنید. نمونه کارهای فروشنده که بیش از ۷ سال از عمر آنها گذشته است را بازبینی کنید تا مطمئن شوید این نمونه ها تغییر شکل نداشته اند. استفاده از معادل فلزی آنها نیز راه حل مناسبی برای این مساله است.

هر گونه تایلی را که پسندیدید در صورتی که قصد نصب دائم نداشتید دقت کنید که لبه های آن ها شیب دار باشد. تایل هایی که دارای شیب نیستند به مرور براثر جابجایی لبه های آنها می شکند.

قیمت کف کاذب

و در نهایت اینکه کیفیت را قربانی مسائل اقتصادی نکنید. بخش زیادی از قیمت کف کاذب هزینه مواد آن است و انتخاب یکی از انواع کف های کاذب با توجه به پارامترهایی که در این مقاله قید کردیم منطقی تر خواهد بود. بعبارتی کیفیت و قیمت عموما رابطه ای متناسب و مرتبط به هم خواهند داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *