نمونه کار کف کاذب استودیو ضبط صدا و آکوستیک

در ادامه ی معرفی برخی از مهمترین پروژه های شرکت مهندسی های فنّ از زمان آغاز به کار این مجموعه، در این مقاله به معرفی نمونه کار کف کاذب استودیو ضبط صدا و آکوستیک استودیو ضبط برای سازمان صدا و سیمای تهران می پردازیم.

در سال ۱۳۹۱، طی پروژه ای که سازمان صدا و سیمای تهران کارفرما و شرکت فنی مهندسی های فن مجری آن بود، اجرای کف کاذب برای اتاق تجهیزات آمفی تئاتر و کف کاذب استودیو ضبط صدا ی سازمان صدا و سیمای تهران رقم خورد. در این پروژه بر مبنای تجربه ی پیشین کارفرما که بدون شک در این زمینه مغتنم بوده است جنس محصول توسط عوامل کارفرما کف کاذب آلومینیومی انتخاب شد و به دست متخصصان با تجربه ی شرکت های فن به اجرا در آمد.
درست مانند سایر موارد استفاده از کف کاذب، اجرای این تجهیزات برای اتاق های آمفی تئاتر و استودیو ها نیز نیازمند توجه به نکات بخصوصی ست.

آکوستیک چیست؟

به تعریف ویکی پدیا آکوستیک یک علم است که موج های مختلف، ار جمله نوسانات، صداها، فراصوت و فروصوت را در محیط های مختلف چه مایع چه جامد چه گازی مطالعه و بررسی می کند. آکوستیک بازتاب، شکست یا جذب این امواج را بخصوص در ساختمان ها مورد توجه قرار میدهد.
در استودیو های ضبط صدا و تصویر برنامه های رادیویی و تلوزیونی و همچنین استودیوها موسیقی به منظور رسیدن به کیفیت حداکثری ضبط تلاش می شود تا آکوستیک بودن محیط مد نظر قرار گیرد و از شکست و بازتاب بی مورد صدا جلوگیری شود.

یکی از تجهیزاتی که می تواند به اکوستیک شدن فضا کمک کند، استفاده از کف کاذب مناسب به همراه روکش هایی ست که این ویژگی را تقویت می کنند. در ادامه نگاهی به برخی از مهمترین شرایط و ویژگی های این مکان ها خواهیم داشت.
کف کاذب استودیو

کف کاذب برای استودیوهای رادیویی و تلویزیونی

برای استودیو های رادیویی و تلویزیونی بیش از هر چیز، حجم استودیو، مکان استودیو و امکانات آن حائز اهمیت است. یکی از امکانات ضروری، کف کاذب برای استودیو هاست.

استودیوهای رادیویی و تلویزیونی به طور کلی از نظر وسعت به سه دسته تقسیم می شوند، استودیوهای کوچک برای ضبط و پخش برنامه های ساده مثل اخبار و گفتمان ها؛ استودیوهای متوسط برای ضبط برنامه های ترکیبی مثل مسابقات که اندکی تماشاگر دارد و استودیوهای با وسعت بالا که نیازمند امکانات بسیار بیشتری برای ضبط هستند و تماشاچی بیشتری دارند. اما در هر سه سطح از این استودیو ها به نحوی به تجهیزات کف کاذب یا سقف کاذب نیاز است.
عموما استودیو های رادیویی و تلویزیونی مجهز به سیستم های صوتی، تصویری، نورپردازی و تهویه متعدد هستند که موجب شلوغ شدن این محیط می شوند. برای حل این مشکل راه حلی جز استفاده از کف کاذب و سقف کاذب نیست. با استفاده از کف کاذب و سقف کاذب می توان از حجم سیم کشی و کابل کشی های موجود در سطح عبور و مرور کم کرد و علاوه بر کاهش خطرات احتمالی کیفیت امور ضبط و اجرا در این مراکز را به طرز چشمگیری بالا برد.

استودیو های رادیویی و تلویزیونی اتاق های مانیتورینگ و پشت صحنه مخصوص به خود را دارند و در نتیجه درست مانند کف کاذب اتاق سرور و سایر مراکز با اهمیت، خود نیازمند تجهیزات مختلف و  نیازمند استفاده از کف کاذب و سقف کاذب خواهند بود. بعلاوه با تشخیص صحیح و استفاده از کف کاذب با روکش مناسب می توان به خاصیت آکوستیک این مراکز نیز کمک کرد.

کف کاذب آلومینیومی برای استودیو

کف کاذب آلومینیومی استاندارد به روش ریخته گری دایکست تولید می شود که در نتیجه تحمل فشار بالایی دارد. با این وجود کف کاذب آلومینیومی سبک تر از دیگر انواع کف کاذب است و ظرافت بیشتری نیز دارد و به همین دلیل به گزینه ای مناسب و البته گران تر نسبت به انواع مشابه تبدیل شده است.

ویژگی هایی از این نوع کف کاذب که موجب شده آن را به گزینه ای مناسب برای استودیو و اتاق های آمفی تئاتر تبدیل کند شامل :

  • وزن سبک و در نتیجه دسترسی سریع و راحت به تاسیسات زیر کف و مناسب برای استفاده در طبقات بالایی ساختمان و کاهش بار مرده ساختمان.
  • امکان نصب انواع روکش های پی وی سی، وینیل، موکت و … متناسب با نیاز اکوستیک فضا.
  • مقاومت بالا در برابر رطوبت و آتش سوزی.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *