مهمترین کاربردهای کف کاذب

شاید تا پیش از این آشنایی چندانی با کف های کاذب نداشته اید و یا در استفاده از آن برای محل مورد نظرتان مردد بوده اید. در این مقاله قصد داریم توضیح کوتاهی درباره موارد و اماکن استفاده از کف های کاذب و علت آن ها و به عبارتی مهمترین کاربردهای کف کاذب را بیان کنیم.

 

کف کاذب درست مشابه همان کاری را انجام می دهد که سقف های کاذب انجام میدهند، یعنی ایجاد یک فضای اختصاصی برای استفاده های بخصوص. در مقاله کف کاذب توضیحاتی درباره موارد استفاده از کف های کاذب دادیم، در اینجا نیز گذار کوتاهی به آنها خواهیم داشت.

کف کاذب از این جهت کاذب نامگذاری شده که سازه ی اصلی ساختمان نیست و با نصب اجزاء مختلف، یک سطح ساختگی را بعنوان سطح اصلی ساختمان ایجاد میکنیم تا از فضای ایجاد شده بتوانیم به منظورهای مختلفی استفاده کنیم.

نمونه کار کف کاذب های فن

افزایش ارتفاع برای نمایشگاهها و استودیو

اولین کاربرد کف های کاذب افزایش ارتفاع محل تردد به منظور اجرای دکوراسیون های بخصوص است. پس از زیرسازی های لازم به کمک پایه هایی این ارتفاع ایجاد شده و تایل ها یا رویه های کف های کاذب به کمک استرینگر ها تنظیم می شوند تا حس کاذب بودن کف از بین برود و بدین صورت ارتفاع مورد نظر جهت اجرای دکور ایجاد می شود.

عموما از  کف های کاذب با این هدف در استودیو ها، صدا و سیما، دکورهای نمایشگاهی و سالن های نمایشگاهی استفاده می شود.

 

پوشش تاسیسات در مراکز سرور به کمک کف کاذب

اصلی ترین و پرکاربردترین استفاده از کف های کاذب پوشش تاسیسات زیاد و سیم کشی ها کابل کشی های موجود در ساختمان هاست. همانطور که سقف کاذب با ایجاد فضای مناسب علاوه بر ظاهر خوب، دسترسی بسیار راحتی را برای تاسیسات فراهم می کند، کف های کاذب فولادی یا کف های کاذب آلومینیومی نیز بنا بر نوع کاربردشان در اماکنی که حجم کابل کشی ها بسیار زیاد باشد می تواند تاثیر شگرفی در دسترسی و سادگی داشته باشد.

بخصوص اجرای کف کاذب برای اتاق های سرور ، اتاق های کنترل، دیتا سنتر ها، پست های برق و مخابرات، برجک های کنترل و اتاق های قرنطینه اهمیت بسیار بالایی دارد. در این اماکن بدلیل حیاتی بودن و در عین حال پتانسیل بالا برای آتش سوزی ، بایستی الزامات امنیتی به درستی رعایت شود که کف کاذب این مهم را به خوبی انجام می دهد.

کف کاذب با ایجاد این فضا و کاهش ریسک اتصالات و همچنین خطر آتش سوزی ناشی از سهل انگاری در پوشش سیم ها و کابل ها، تهویه مناسب و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد، از مهمترین ملزومات برای پیشگیری  از خطرات احتمالی به شمار می رود.

در نهایت ساده ترین مساله ای که درمورد این پوشش وجود دارد، ایجاد آرامش بصری و فضایی ساده و بدون بهم ریختگی است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

 

گرمایش از کف به کمک کف کاذب در اماکن مسکونی و اداری

یکی از استفاده های تازه و بسیار کارآمد از کف های کاذب، استفاده از آن ها برای گرمایش از کف می باشد. برای اجرای سیستم گرمایش می توان با نصب کف کاذب و لوله کشی آب گرم با لوله های مسی از زیر، گرما را از کف به محیط انتقال داد که یکی از موثرترین و اصولی ترین شیوه های انتقال گرما نیز می باشد. نکته مهم در این مورد از استفاده، این است که این نوع از کف های کاذب ثابت می باشند و پس از نصب قابلیت جابجایی تایلها دشوار خواهد بود.

 

کاهش وزن ساختمان ها در تمامی اماکن

شیوه جدید و تولیدات جدید و بومی در اجرای کف کاذب این امر را میسر کرده تا به کمک این محصول بتوانیم تا ۱۰ درصد وزن سازه ساختمانی را کاهش دهیم که میزان بسیار چشمگیری ست. این نسل از کف های کاذب بدون نیاز به شاسی سازی یا محل اتکا، بطور مستقل از اطراف قابل نصب اند. همچنین قابلیت نصب بر روی تمامی سطوح ناصاف را نیز دارا هستند که انعطاف پذیری بسیار بالایی را برای اجرا در اختیار مصرف کنندگان و مجریان قرار می دهد.

 

کف های کاذب برای گلخانه های مکانیزه

امروزه به دلیل اصولی تر شدن و مکانیزه شدن فرآیندهای کشاورزی، استفاده از تجهیزات جدید و مناسب نیز برای امر کشاورزی بیشتر شده است. یکی از موارد استفاده از کف های کاذب، در گلخانه های مکانیزه است که با بوجود آوردن فضای مناسب می تواند علاوه بر ایجاد نظم و زیبایی، باعث استفاده حداکثری از فضای گلخانه شود. کف کاذب در این نوع گلخانه ها باعث بوجود آمدن فضای مناسب برای انتقال آب و لوله کشی های لازم خواهد شد.

 

کف کاذب برای اماکن صنعتی و آزمایشگاههای شیمیایی

از موارد مهم برای محیط های آزمایشگاهی، آنتی استاتیک بودن محیط، مقاومت در برابر حریق، سایش و ضرب دیدگی می باشد. توجه به نکات مهم در انتخاب و خرید کف های کاذب برای این نوع از اماکن تا حد بسیار زیادی این اماکن را درمقابل خطرات احتمالی ایمن می کند.

اماکن صنعتی و آزمایشگاهها بدلیل وجود مواد شیمیایی و صنعتی در معرض جدی خطر آتش سوزی هستند که کف کاذب می تواند این خطرات را به حداقل برساند.

 

برای انتخاب و اجرای اصولی کف کاذب میتوانید با متخصصین ما در های فنّ در ارتباط باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *