مقایسه استفاده از روکش PVC و HPL در نمونه کار کف کاذب

نمونه کار کف کاذب آلومینیومی

یکی دیگر از پروژه های موفق های فنّ که به نمونه کاری ارزشمند تبدیل شد اجرای کف کاذب برای اتاق کنترل مرکزی شرکت نصب نیرو ی بهبهان بود. این نمونه یک مثال روشن برای استفاده از کف کاذب آلومینیومی در مناطق جغرافیایی با رطوبت بالا و شرجی ست.

شرکت های فن مناقصه ی اجرای این پروژه را در سال ۱۳۹۴ برنده شد و در آذرماه همان سال نیز پروژه را اجرایی کرد. کارفرما شرکت نصب نیروی بهبهان بنابر پیشنهادات کارشناسان های فن کف کاذب آلومینومی را برای اتاق کنترل CCB یا ساختمان مرکزی کنترل این شرکت پیاده سازی کرد. مقایسه استفاده از روکش PVC و HPL در نمونه کار کف کاذب موضوعیست که در این مقاله به آن می پردازیم.

چرا کف کاذب آلومینیومی؟

آلومینیوم اگر چه یکی از انواع گران قیمت در بین کف های کاذب مختلف است، اما ویژگی هایی دارد که این جنس را به محصولی پر استفاده در این صنعت تبدیل کرده است. کف های کاذب آلومینیومی به خاطر نوع خاص استفاده هایشان در سازه های ساختمانی مختلف، معمولا به صورت مشبک و درزدار تولید می شوند. این ویژگی به کف کاذب آلومینومی، امکان تهویه بهتر محیط از کف را می دهد.

جنس آلومینیوم به محصولات ساختمانی طول عمر بالایی می بخشد چرا که امکان خوردگی آلومینیوم وجود ندارد. به همین دلیل این محصول در مناطق جغرافیایی با رطوبت بالا یا مکان هایی که در معرض رطوبت بالایی هستند بسیار گزینه ی مناسبی ست. این محصول را می توان با انواع روکش های مختلف استفاده کرد که از انواع این روکش ها می توانیم به روکش های HPL و PVC اشاره کنیم.

ویژگی های کف کاذب با روکش HPL چیست؟

اچ پی ال محصولی تولید شده از جنس رزین است  که در دما و فشار مشخصی به دست می آید. و همین دو نکته یعنی جنس رزین و تولید در دما و فشار بالا این جنس را به محصولی با دوام و پر قدرت در صنایع ساختمانی تبدیل می کند.
صفحاتی که بعنوان روکش کف های کاذب از جنس HPL تولید می شوند نیز طبق استانداردهای خود از ضخامت های ۶ تا ۱۰ میلیمتر در بازار موجود هستند. جنس منحصر بفرد HPL کف های کاذب را به عایق های رطوبتی و الکتریسیته بسیار خوبی تبدیل می کند و همچنین مقاومت این محصول را در برابر تغییرات فیزیکی بالا می برد. روکش های HPL باافزایش یا کاهش دما هیچ گونه تغییر ظاهری نخواهد داشت.
همین ویژگی ها موجب شد تا این محصول مناسب فضاهایی مانند اتاق های سرور و اتاق های کنترل که آنتی استاتیک بودن کف اهمیت دارد، مناسب باشد. عملکرد مناسب محصول در شرایط سخت، خاصیت آنتی استاتیک و دوام بالای آن، این روکش را به گزینه ای مناسب برای آزمایشگاه های صنعتی و صنایعی که در معرض مواد شیمیایی و رطوبت و فشار بالا هستند تبدیل کند.

ویژگی های کف کاذب با روکش PVC چیست؟

این نوع روکش نیز یکی از انواع پر کاربرد روکش ها در صنایع ساختمانی ست. PVC نوعی پلاستیک فشرده و یکی از با ارزشترین محصولات صنایع پتروشیمی ست. حجم بسیار بالایی از انواع تولیدات PVC در ساختمان سازی و سازه های استفاده می شوند و کاربرد های فراوانی برای این محصول وجود دارد.

PVC محصولی ارزان و بادوام شناخته می شود و در نتیجه به خوبی در صنعت کف کاذب نیز جایگاه خود را پیدا کرده است. کفپوش های PVC نیز مانند کفپوش های HPL دارای خاصیت آنتی استاتیک بوده و ظاهر زیبایی نیز دارند.

براساس ویژگی های مطرح شده از این نوع کفپوش، می توان گفت که مناسب اجرا برای کف کاذب اتاق سرور، اتاق های کنترل، سالن های تاسیسات و مراکز کامپیوتری است. اما در کنار این موارد استفاده، به دلیل مقاومت محصول در برابر آب، از این کفپوش برای کارخانجات مواد شیمیایی و آزمایشگاه ها و کارخانه های غذایی و همچنین اماکن عمومی ورزشی که هدف از اجرای کف کاذب انتقال آب های سطحی ست استفاده می شود.

 

با توجه به توضیحاتی که در مورد این دو محصول داده شد تصویر ذهنی کلی ای از مکان های مناسب استفاده از روکش های PVC و HPL و همچنین خواص آنها را به دست آوردید. با این وجود بهتر است انتخاب و اجرای کف کاذب را به متخصصان این صنعت واگذار کنید.

مشاوران شرکت تخصصی مهندسی های فنّ  آماده ارائه ی هرگونه مشاوره ی خرید و نصب کاذب در محل شما هستند. با ما در تماس باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *