مشخصات فنی کف کاذب آلومینیومی استاندارد

بدون شک توجه به استانداردهای هر کاری نه تنها باعث دستیابی به کیفیت حداکثری و رضایت مشتریان می شود، بلکه ایمنی را بالا برده و ما را از اصلاحات مداوم بی نیاز می کند.

کف کاذب نیز از این قاعده مستثنی نیست و استاندارهایی را شامل می شود. یکی از استانداردهای لازم برای کف های کاذب آلومینیومی ، استاندارد BS-12825 می باشد. براساس این استاندارد به طرح مشخصات فنی کف کاذب آلومینیومی استاندارد می پردازیم.

کف کاذب آلومینیومی های فن

ابعاد کف کاذب :

ابعاد کف کاذب آلومینیومی در این استاندارد نیز مانند بیشتر استانداردهای موجود در اندازه های ۶۰۰×۶۰۰ میلیمتر ساخته می شود. بدلیل حساسیت در جایگذاری این پنل ها و لزوم فیکس شدن صحیح آن روی پایه ها، تلرانس خطای اندازه ی این پنل ها نیز باید کمتر از ۰٫۲ میلیمتر باشد. این پنل ها باید با روش ریخته گری دایکست تولید شوند.

مجموع تلرانس های ابعادی در کلیه جهات پنل ها (طول، عرض، تعامد، توازی معقر یا محدب بودن اضلاع) جمعا باید کمتر از ۲ میلیمتر باشد. از نظر سطح مقطع (flatness) نیز این تلرانس باید حداکثر ۰٫۵ میلیمتر باشد.

بار کف کاذب :

طبق استاندارد کف کاذب آلومینیومی BS-12825 ، بار مجاز گسترده حداقل ۵۵۰۰ کیلوگرم بر سطح هر پنل می باشد. بار متمرکز نیز بر روی این نوع از کف های کاذب در ابعاد ۱۶×۱۶ حداقل باید ۱۱۰۰ کیلوگرم باشد.

ارتفاع کف کاذب:

تا رویه ی سطح کف کاذب، ارتفاع این نوع از کف های کاذب از حداقل ۱۵ سانتی متر تا حداکثر ۵۰ سانتی متر می باشد.

پایه های کف کاذب آلومینیومی :

پایه ها متشکل از قطعات آلومینیومی ریخته گری شده به روش دایکست است. محورهای پایه نیز از لوله گالوانیزه می باشد که در کارخانه به قسمت تحتانی متصله شده است. این پایه ها به همراه مهره و قفل کن بوده و بایستی دارای صداگیر با امکان تنظیم در محدوده ۰٫۲ میلیمتر تا ۴ میلیمتر است.

مقاومت فشاری بر هر پایه از کف های کاذب آلومینیومی باید حداقل ۴۰۰۰ کیلوگرم باشد. به این نکته نیز باید توجه داشت که استفاده از ۴ عدد رولبوت برای هر پایه در این استاندارد، الزامی می باشد.

روکش های کف کاذب :

براساس این استاندارد برای کف های کاذب آلومینیومی، روکش های این نوع از کف های کاذب باید از جنس PVC با خاصیت آنتی استاتیک باشد. ضمن اینکه کانداکتیو آن بین ۵ تا ۷ مگااهم باشد.

استرینگر کف کاذب :

استرینگر ها برای ممانعت از فشار افقی و نگهداری پایه ها از جابجایی افقی طراحی و استفاده می شوند. در این استاندارد، استرینگر از نوع ناودانی و از ورق گالوانیزه به ضخامت ۱ میلیمتر ساخته می شود.

وزن کف کاذب :

وزن تمام شده ی استاندارد برای کف کاذب آلومینیومی ،  در هر ۱ متر مربع ۱۵ کیلوگرم می باشد.

چسب مورد استفاده در نصب کف کاذب :

این چسب باید از مرغوبترین چسب ها باشد، به طوری که بدون ابزار خاص، جداکردن کفپوش از کف کاذب به کمک نیروی دست امکان پذیر نباشد. ویژگی اساسی دیگر چسب این کف های کاذب مقاومت در برابر فعل و انفعالات شیمیایی بوده به صورتی که باد کردن و تغییر شکل نداشته باشد. ضمنا نسوز بودن و عدم انتشار دود های غلیظ و سمی برای چسب های کف های کاذب از نکات مهم آن به شمار می رود.

 

بعد از آشنایی شما با این الزامات و استانداردها، شرکت تخصصی های فنّ یادآوری می کند که قبل از دریافت هر گونه پیشنهادی برای خرید و اجرای کف کاذب، مجری بایستی از محل مورد نظر بازدید کند. ارائه هرگونه پیشنهاد پیش از بازدید از محل، دال بر غیر حرفه ای بودن کادر فنی آن مجموعه می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *