۱ ـ تـعـریف کـف کـاذب :

   کف کاذب عبارت است از قطعات پیش ساخته که روی کف اصلی ساختمان نصب میگردد . شامل سه قطعه : تایل ، پایه و استرینگر است . ( البته برای رعایت استانداردهای ایمنی بهتر است این قطعات از مواد نسوز مثل فلزات ساخته شوند )

۲ ـ چرا کف کاذب:

در جامعه صنعتی امروز برای همگام شدن با تکنولوژی پیش رفته و مدرن باید از توانمندیهای ماشینها و وسایل الکتریکی و الکترونیکی استفاده نمود . از طرفی هر کدام از وسایل ذکر شده ، انبوهی ازسیم و کابل ارتباطی و ….. همراه خود دارند . سازندگان این دستگاهها همیشه بدنبال بستری مناسب و مطمئن برای عبور دادن سیمها ، کابلها و …. بودند بطوری که در مواقع ضروری بتوانند براحتی به آنها دسترسی داشته باشند تا بازدیدها ، تعمیرات ، و … را در وسایل به سهولت انجام دهند . اینجاست که ارزش کف کاذب مشخص شده و میفهمیم که کارایی اصلی آن چیست. از طرفی هنگام طراحی و احداث بنا ، در اکثر ساختمانهای صنعتی ، اداری ، تجاری ، بیمارستانی ، هتلها ، و ….. همیشه دو موضوع از اهداف اصلی مهندسین طراح ، محاسب و مالک ساختمان بوده است .
۱ ـ محل مناسب برای عبوردادن منصوبات مکانیکی و برقی .
۲ ـ سبک سازی وزن ساختمان . بدینسان سیستم کف کاذب ابداء شد

کف کاذب

۳ ـ کـاربـرد کـف کـاذب چیست؟

۱ – ایجاد محل مناسب برای عبور دادن منصوبات مکانیکی و برقی با امکان دسترسی آسان به آنها در دوره ی  بهره برداری
۲ – سبک سازی وزن ساختمان
۱-۳) باید گفت با کار گذاشتن تایلهای کف کاذب بر روی پایه ها و استرینگرها در طبقات ساختمان ، سطح یکپارچه به ارتفاع از پیش تعیین شده روی کف اصلی ایجاد میگردد . ( ارتفاع این سطح از ۱۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر میتواند متغیر باشد ) . از فضای حاصل بین کف اصلی و کف کاذب میتوان منصوبات مکانیکی و برقی از قبیل : لوله های آب سرد و گرم ، هوای سرد و گرم ، کانال هوا ، سیمهای برقی ، تلفن و صوتی ، آنتنهای تلویزیونی و ماهواره ای و ….  را عبور داد . کف کاذب اتاق سرور نمونه ای بارز از این کاربرد است.
با مرعی داشتن اینکه هر کدام از تایلهای کف کاذب در هر نقطه از سالن بوسیله تایل کش به آسانی قابل برداشتن هستند ، بنابرین دسترسی سریع و آسان به تمام منصوبات زیر کف کاذب در همه سطح سالن ، بدون تقبل هزینه و مشکلات تخریب و دوباره سازی ، و بدون نیاز به متخصص براحتی امکان پذیر بوده و در دوره ی بهره برداری از این بابت هزینه ای بوجود نخواهد آمد .
با توجه به توسعه صنعت نفت ، گاز و پتروشیمی در سالهای اخیر در سراسر کشور بویژه در میدان گازی پارس جنوبی و منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و همچنین احداث نیروگاههای جدید اعم از گازی و سیکلهای ترکیبی ، در اقصی نقاط کشور ، و با مرعی داشتن روش کنترل مرکزی این صنایع ، متخصصان و سازندگان این پروژه های عظیم ، همگی برای عبور دادن سیمها و کابلهای اطاق کنترل ، از سیستم کف کاذب استفاده میکنند .
البته نباید از نظر دور داشت که توسعه روز افزون صنعت مخابرات ، استفاده از کف کاذب را اجتناب ناپذیر کرده است .
۲-۳) در خصوص سبک سازی وزن ساختمان ، با فرض اینکه در حالت معمولی منصوبات مکانیکی و برقی مثل : لوله ها و کابلها و … از کف طبقات ساختمان عبور داده و اطراف آنها را با پوکه معدنی پر میکنند و روی آنها را با ملات ماسه و سیمان می پوشانند. در صورتیکه اگربجای اجرای این روش سنتی ، از مزایای سیستم کف کاذب استفاده کنند منجر به حذف پوکه معدنی اطراف لوله ها و کابلها و … و ملات ماسه و سیمان روی آنها شده و ، مقدار قابل ملاحظه ای از بار مرده ساختمان کاسته خواهد شد . (( محاسبات مقدار کاهش بار مرده موجود است . ))
این کاهش وزن سبب کاهش بار وارده به فونداسیونها ، ستونها ، تیرها و ….. شده و در نتیجه موجب صرفه جویی در مصالح ، دستمزد و قیمت تمام شده ی ساختمان خواهد گردید . بسته به شرایط ساختمان ممکن است کف کاذب فولادی یا کف کاذب آلومینیومی به شما پیشنهاد گردد.
با توجه به ارزیابی و اظهارات کار شناسان و متخصصان صنعت ساختمان و نظر به پیشینه پروژه های اجرا شده در مناطق مختلف کشور ، امروزه سیستم کف کاذب بعنوان مناسبترین وسیله برای عبور دادن منصوبات برقی و مکانیکی و سبک سازی و غیره مطرح است . که هزینه های اجرا و پس از آن ( دوره ی بهره برداری ) را کاهش میدهد . مسئله مهم دیگری که از این جریان ( سبک سازی ) حاصل میشود ، ازدیاد مقاومت ساختمان در مقابل زلزله است .
آب در کوزه و ما تشنه لبان میگردیم
باید قبول کرد که در این خصوص اطلاع رسانی بقدر کافی انجام نگرفته و درنتیجه بخاطر شناخت کمی که از سیستم کف کاذب در جامعه ایران وجود دارد ، هنوز استفاده از کف کاذب فراگیر نشده و فقط در مکانهای ویژه از قبیل : مرکز سوئیچینگ مخابرات ، اطاق کنترل واحدهای صنعتی ، دیسپاچینگ ، پست برق ، برج مراقبت فرودگاه ، سالن کامپیوتر ـ، اطاق سرور ، مرکز تولید و استودیو رادیو تلویزیون ، اطاق عمل بیمارستانها و …. از آن استفاده میشود .

قسمتی از محاسن کـف کـاذب بشرح زیر است :

  • ۱ ـ مقاوم و ایمن در برابر زلزله .
  • ۲ ـ مقاومت زیاد در برابر فشار و ضربه .
  • ۳ ـ غیر قابل اشتعال و مانع از سرایت آتش ( تنشهای حرارتی را بخوبی تحمل میکند ) .
  • ۴ ـ طول عمر مفید قابل ملاحظه، (در صورت بهره برداری صحیح ).
  • ۵ ـ کاملاً بهداشتی و قابل شستشو با مواد پاک کننده ها .
  • ۶ ـ جذب نکردن ذرات گرد و غبار .
  • ۷ ـ وارد نشدن بار مرده قابل توجه به ساختمان، از بابت نصب سیستم کف کاذب .( ۳۰Kgf / m2 )
  • ۸ ـ امکان اتصال کوتاه بین تمام قطعات فلزی سیستم کف کاذب ، با اتصال زمین ( Earth ) وجود دارد.
  • ۹ ـ جمع آوری کل سیستم، انتقال و نصب آن در محل دیگر.

بخش فنّی شرکت مهندسی ( ( های فنّ ))