Mineralیکی از انواع سقف های کاذب رایج ، سقف کاذب شبکه ای است که اصطلاحاً سقف کاذب مشبک نیز نامیده می شود . در این نوع از سقف کاذب با استفاده از اتصالات و قطعات فلزی پیش ساخته که دارای اندازه های یکسان هستند شبکه ای بهم پیوسته ایجاد می گردد . این شبکه توسط آویزهایی از جنس تسمه های فولادی و یا سیم فولادی به زیر سقف اصلی و اسکلت ساختمان نصب می شود . ارتفاع سقف کاذب با توجه به موقعیت تأسیسات زیر سقف و سایر ملاحظات معماری تعیین شده و توسط آویزها تنظیم می گردد .

ابعاد و نوع شبکه متناسب با مشخصات تایل مورد استفاده تعیین می شود . مرسوم ترین نوع شبکه سقف کاذب مشبک ۶۰ * ۶۰ می باشد . نوع تایل نیز بسته به کاربری محیط از یکی از انواع تایل های گچی ، آلومینیومی ، آکوستیک ، با روکش پی وی سی و ….. انتخاب می شود .

از پرکاربردترین سقف های کاذب شبکه ای در محیط های اداری و صنعتی سقف کاذب آکوستیک می باشد . این نوع از سقف کاذب دارای شبکه به ابعاد ۶۰ * ۶۰ بوده و تایل های استفاده شده در آن از نوع آکوستیک و دارای خاصیت جذب صوت هستند . بطوریکه مانع انعکاس سرو صدای ناشی از بهره برداری ساختمان بوده و بدین ترتیب باعث کاهش آلودگی صوتی محل کار می گردند .