در خرید کف کاذب برای اتاق سرور به چه نکاتی توجه کنیم؟

چرا خرید کف کاذب برای اتاق سرور ضروری ست؟

بدون شک اهمیت استفاده از تجهیزات ایمنی برای اتاق های سرور بر کسی پوشیده نیست. اتاق های سرور به دلیل حساسیت های بخصوصی که دارند بیش از سایر نقاط هر سازمان یا مجموعه ای نیازمند رعایت تمامی جوانب ایمنی لازم هستند.

کف کاذب نه تنها بخاطر ایجاد فضایی ایمن برای اتاق های سرور بلکه به دلیل فراهم کردن مجموعه ای منظم و در دسترس از تجهیزات و تاسیسات، از اهمیت ویژه ای در اتاق های سرور و اتاق های کنترل برخوردارند. رعایت کوچکترین نکات ایمنی در انتخاب و خرید هر نوع تجهیزات ایمنی از جمله کف کاذب برای این اتاق ها، شرایطی را فراهم می آورد تا در صورت بروز هرگونه حوادث غیرمنتظره این مراکز به کوچکترین مشکلی برنخورده و خللی در روند کار آنها وارد نشود.

کف کاذب اتاق سرور

جنس کف های کاذب، مناسب برای اتاق سرور

معمولا این اتاق ها شامل تعداد نسبتا زیادی رک های شبکه هستند که با یکدیگر شبکه شده اند. این رک ها عموما وزن نسبتا زیادی دارند در نتیجه یکی از ملاک های با اهمیت برای کف های کاذب اتاق سرور، تحمل بار متمرکز و گسترده ی آنها خواهد بود.

در نتیجه با در نظر گرفتن این فاکتور، کف های کاذب فولادی و کف های کاذب آلومینیومی به دلیل توانایی مناسب در تحمل فشار بار در طولانی مدت، گزینه های مناسبی برای اتاق های سرور محسوب می شوند.

جنس تایل ها و کفپوش مناسب برای کف کاذب اتاق های سرور

نکته ی ایمنی با اهمیت دیگر برای اتاق های سرور به دلیل وجود سیم کشی و کابل کشی های متعدد، تخلیه الکترواستاتیکی ست که در صنایع الکترونیکی و مخابراتی بر اثر کذر جریان الکتریکی ناخواسته اتفاق می افتد. این گذر جریان الکتریکی ناخواسته ممکن است به دستگاههای الکترونیکی خسارات جبران ناپذیری را وارد نماید.

به همین دلیل آنتی استاتیک بودن سطح اتاق های سرور یکی از ملاک های اساسی برای کف های کاذب اتاق سرور محسوب می شود که برخی کفپوش ها دارای این خاصیت هستند. روکش های HPL علاوه بر داشتن خاصیت آنتی استاتیک، خاصیت ضد حریق و ضد خش داشته و گزینه مناسبی برای اتاق های سرور به حساب می آیند. کف های کاذب آلومینیومی نیز با روکش PVC هم با داشتن وزن سبک تر ، خاصیت ضد حریق و آنتی استاتیک انتخاب خوبی برای کف های کاذب اتاق های سرور خواهند بود.

سیستم تهویه مناسب برای کف های کاذب اتاق سرور

یکی دیگر از احتمالات خطر در اتاق های سرور، ایجاد آتش سوزی به دلیل گرمای زیاد کابل ها و تجهیزات است. فراهم آوردن فضایی با تهویه و دمای مناسب می تواند از بروز این خطرات جلوگیری نماید.

کف های کاذب با ایجاد فضای کافی برای کابل ها و همچنین فراهم آوردن امکان تهویه هوا نقشی اساسی در این امر خواهند داشت. دمای مناسب برای اتاق های سرور ۱۸ درجه سانتی گراد است. در نتیجه نکته ی با اهمیت دیگری که در مورد کف های کاذب برای این مراکز باید به آن توجه نمود، ایجاد سیستم خنک کننده داخلی جهت کاهش دما تا ۱۸ درجه سانتیگراد می باشد.

رنگ ها و قطعات ضد حریق برای کف کاذب اتاق سرور

اتاق های سرور به دلیل ویژگی های بخصوصشان، همیشه در معرض خطر آتش سوزی هستند. توجه به نکاتی به منظور پیشگیری از آتش سوزی و همچنین نکاتی که پس از آتش سوزی اهمیت دارند در تجهیزات این اتاق ها ضروریست.

یکی از ویژگی های لازم برای تجهیزات این اتاق ها ضد حریق بودن است. همانطور که تایل های کف های کاذب برای اتاق های سرور بایستی دارای خاصیت ضد حریق باشند، پایه ها و سایر قسمت های فلزی آن نیز با داشتن رنگ اپوکسی خاصیت ضدحریق پیدا خواهند کرد.

از این نوع رنگ بایستی برای پر کردن کلیه درزهای موجود در قسمت های مختلف و درنتیجه ایجاد لایه ای حفاظتی برای کف های کاذب استفاده شود.

همچنین سایر مواد استفاده شده در کف های کاذب اتاق سرور مانند چسب ها یا لاستیک هایی که برای ممانعت از حرکت یا کاهش صدای ناشی از لق شدن تایل های کف کاذب استفاده می شوند، باید به گونه ای باشند که پس از آتش سوزی بدون بو و دود باشند.

 

در نهایت توجه به نکات ایمنی بیش از هر چیز در اتاق های سرور اهمیت داشته و نباید ویژگی های با اهمیتی که ذکر شد را قربانی سایر ویژگی ها مانند زیبایی یا قیمت این تجهیزات کرد.

برای دریافت مشاوره از متخصصان های فن و خرید کف کاذب برای اتاق سرور با ما تماس بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *