برای خرید کف کاذب با کیفیت به چه اصولی دقت کنیم؟

اصول با اهمیت در خرید کف کاذب چیست؟

انتخاب و خرید مصالح و تجهیزات ساختمانی باید بیش از هرچیز برای مهندسین ساختمان ها حساسیت داشته باشد. توجه به جزیی ترین ویژگی های هر یک از اجزاء و تجهیزات می تواند به نحوی در امنیت، هزینه و کارایی یک ساختمان تاثیرگذار باشد. یکی از این تجهیزات بااهمیت کف کاذب است که رعایت یکسری اصول و استانداردها هنگام خرید و نصب آن نباید فراموش شود. سوالی که بیشتر مشتریان پیش از تصمیمی به خرید کف کاذب می پرسند این است که برای خرید کف کاذب با کیفیت به چه اصولی دقت کنیم؟

خرید کف کاذب - های فن

نکات امنیتی :

از وظایف کف کاذب، کاهش خطرات ناشی از زلزله، سیل و آتش سوزی ست. ویژگی مقاومت در برابر حریق و داشتن استاندارد های لازم در این زمینه، بخصوص برای اتاق های سرور و مانیتورینگ اهمیت ویژه ای دارد. رعایت درست نکات ایمنی بر قیمت کف کاذب تاثیر گذار است ولی به هیچ عنوان نمیتوان آن را نادید گرفت.

توجه داشته باشید که تمامی اجزایی که زیر تایل های کف های کاذب قرار دارند، باید حداقل به مدت یک ساعت مقاومت داشته و کارایی خود را از دست ندهند. علاوه بر این، کفپوش ها و زه های پلاستیکی آن نیز در صورت آتش گرفتن گازهای سمی و دود غلیض بوجود نیاورد.

پایه های کف های کاذبی که برای عبور کابل ها و تاسیسات سیم کشی تعبیه شده اند، باید در برابر حریق به خوبی مقاومت داشته و دچار ریزش یا ذوب شدن نشوند. این رخداد همچنین موجب مسدود شدن مسیرهای خروجی شده و احتمال تلفات انسانی را نیز بالا می برد.

ویژگی های فیزیکی کف کاذب با توجه به مکان استفاده از آن ها

یکی دیگر از اصولی که برای خرید کف های کاذب باید به آن توجه کرد، ویژگی های فیزیکی آنها با توجه به نوع و مکان استفاده از آنهاست.  در ادامه به برخی از مهمترین این اصول می پردازیم

فضای آزاد

درست برخلاف استفاده از کف های کاذب در فضاهای بسته، برای فضاهای باز بهتر است از کف های کاذب با پایه های پلاستیکی استفاده شود.

اتاق های دائما درحال تغییر

برخی از اتاق ها بدلیل نوع استفاده شان دائما درحال تغییر هستند و تایل های کف های کاذب مرتبا باید جابجا شوند. در این نوع اتاق ها بهتر است که از تایل هایی استفاده شود که اصطلاحا کالیبره باشند (در تمامی جهات به یک اندازه دقیق باشند). همچنین بهتر است دقت کنید که این کف های کاذب زه پلاستیکی شیبدار داشته باشند تا تایل ها بتوانند به راحتی جابجا و با یکدیگر جایگزین شوند.

اتاق های سرور

باز هم مانند همیشه تاکید میکنیم که این اتاق ها از حساسیت خاصی برخوردارند و توجه به همه ی جنبه های با اهمیت برای امنیت و کارایی این اتاق ها بسیار ضروریست. در این اتاق ها معمولا تهویه از زیر کف کاذب صورت می گیرد در نتیجه بهتر است دقت شود که کف کاذب هوابند و آب بند باشد تا از خروج بادهای سرد و آزار پرسنل جلوگیری شود. آب بند بودن کف کاذب اتاق سرور همچنین این ویژگی را دارد که سیم کشی های زیر کف کاذب از پاشش مواد شوینده در امان بوده و از خطرات احتمالی پیشگیری شود.

همچنین برای اتاق های سرور که تهویه از زیر وجود دارد مؤکدا توصیه میکنیم که از پایه های آلومینیومی، فولاد ضدزنگ یا پایه های گالوانیزه با رنگ اپوکسی استفاده شود. دلیل آن نیز این است که فلز روی از سطح فولاد جدا می شود و به داخل مدارهای الکترونیکی وارد می شود. این مساله در بلندمدت مشکلات جدی ای را بوجود می آورد.

سایر ویژگی های با اهمیت کف کاذب

  • هنگام انتخاب کفپوش های PVC از نمونه های ضخیم تر استفاده کنید. مدل های نازک تر در مقابل بارهای غلطشی مثل چرخ دستگاههای سنگین مقاومت کافی را ندارند.
  • کفپوش های از جنس لینولئوم قابل بازیافت بوده و برای حفاظت از محیط زیست توصیه می شوند.
  • ثابت ماندن اندازه کفپوش ها در دماهای بسیار پایین از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای سنجش ثبات اندازه کفپوش ها در دماهای پایین می توانید ابعاد آن را قبل و بعد از قرار دادن در فریزر اندازه گیری کنید.
  • استفاده از درزگیر ها برای رفع لقی کفی ها کار صحیحی نیست. گاهی علت لق بودن کف کاذب از تاب خوردگی کفی ها بوده و استفاده از درزگیرها بعدها و در صورت جابجایی کفی ها ایجاد سروصدا خواهد کرد. برای رفع این مشکل از نصاب بخواهید که از نصب رابط های پایه ها مطمئن شده و مهره ها را به خوبی محکم نماید.
  • کف های کاذب چوبی با تایل های نئوپانی از لحاظ اقتصادی به صرفه تر از سایر انواع کف کاذب است اما طول عمر کوتاهتری نیز دارند. استفاده از این نوع کف کاذب در برخی موارد میتواند به صلاح باشد.
  • به هیچ وجه توصیه نمی شود که برای رسیدن به اندازه ی مناسب فضای نصب کف کاذب ، این تجهیزات برش داده شوند. برش دادن کف کاذب باعث کاهش کیفیت و توان آنها خواهد شد.
  • کف های کاذب سنگی به دلیل ویژگی هایی مانند وزن زیاد، عدم نیاز به دسترسی به سطوح زیر کف کاذب، طول عمر بالا، جذابیت طرح و رنگ برای مصارف اداری در مقام اول قرار دارد.
  • قطعات لاستیکی و پلاستیکی در کف های کاذب معمولا کیفیت چندان مناسبی ندارند و پس از چندسال خشک و شکسته می شوند. درصورتی که نمونه کارهای مجری طرح شما دچار این مشکلات شده اند از آنها بخواهید که از معادل های فلزی این تجهیزات برای شما استفاده کنند.
  • برش های احتمالی در کف های کاذب گچی، نئوپان، MDF یا HDF را حتما توسط مواد مناسب ضدآب نموده و از کیفیت آن اطمینان حاصل کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *