تفاوت انواع کف کاذب

تفاوت انواع کف کاذب در چیست؟

کف کاذب انواع مختلفی دارد که ویژگی ها، مزایا و معایب هرکدام، آنها را برای مصارف مختلف مناسب می کند. با توجه به متنوع بودن انواع کف کاذب و اینکه هر کدام از این انواع دارای مدل ها و ویژگی های مختلفی نیز هستند. امر انتخاب و خرید کف کاذب برای مشتریان این محصول گاها موضوعی چالش برانگیز و دشوار است. اگر چه ما پیشنهاد می کنیم که شناسایی کف کاذب مناسب برای مکان های مختلف را به متخصصان این حوزه بسپارید، اما با این حال آگاهی از ویژگی ها و تفاوت انواع کف کاذب برای مشتریان، در هنگام خرید به آنها دید صحیحی می دهد.
عمده ترین استفاده از کف کاذب برای اتاق های سرور، اتاق های کنترل، پست های برق و مخابرات، اتاق های قرنطینه، پاساژها، پست های برق و مخابرات، برج های کنترل و گلخانه های مکانیزه است. با توجه به اینکه کف کاذب برای هرکدام از این مراکز چه نیازی را برطرف می کند، تفاوت انواع کف کاذب به کمک شما می آید و رفع نیاز می نماید.

در ادامه به عمده تفاوت انواع کف کاذب می پردازیم :

انواع کف کاذب های فن

مقاومت بارگذاری کف کاذب :

کف های کاذب دو نوع بار متمرکز و گسترده را تحمل می کنند. هرکدام از این تحمل فشار بار در انواع کف کاذب متفاوت است. برای مثال کف کاذب فولادی نسبت به کف کاذب آلومینیومی فشار بار متمرکز و فشار بار گسترده بیشتری را تحمل می کند. در نتیجه برای اتاق های سرور که رک های سنگین در آنها نگهداری می شود میتوانست مفید فایده تر باشد. اما به دلیل نداشتن خاصیت آنتی استاتیک که برای این مراکز اهمیت بسیار زیادی دارد، از گزینه های مناسب برای اتاق های سرور خط خورده است.
برای مثال مقاومت بار کف کاذب فولادی به قرار زیر است :

بار متمرکز برای سطح D = 10 cm  ۶۶۰ Kgf
بار گسترده ۴۰۰۰ Kgf/m2
بار محوری فشاری پایه  ۳۰۰۰ Kgf
وزن واحد سطح برای ارتفاع ۵۰ سانتی‌متر ۳۰ کیلوگرم

عایق بودن کف کاذب :

یکی از ویژگی هایی که برای کف های کاذب و به خصوص برای برخی مکان ها اهمیت ویژه ای دارد، عایق بودن کف کاذب است. عایق بودن خود شامل عایق الکتریسیته و رطوبت می شود. عایق الکتریسیته یا آنتی استاتیک بودن برای مکان هایی مانند اتاق های سرور، برج های مراقبت، اتاق های کنترل و مکان هایی که الکتریسیته ساکن به تجهیزات و عملکرد صحیح آنها آسیب می رساند با اهمیت است. کف کاذب فولادی فاقد خاصیت آنتی استاتیک یا عایق الکتریسیته بوده و از لحاظ کارکردی برای این گونه مکان ها مناسب نیست. در عوض ، کف کاذب آلومینیومی با دارا بودن این خاصیت، به گزینه ای مناسب برای این مکان ها تبدیل شده است.

نکته دیگر این است که استفاده از روکش های مختلف و تایل ها نیز خاصیت عایق بودن را به محصول اضافه می کند. برای مثال روکش های PVC یا HPL علاوه بر داشتن خاصیت آنتی استاتیک بعنوان عایق رطوبت نیز استفاده می شوند. این موضوع برای مکان هایی مانند آزمایشگاهها و کارخانجات با اهمیت است.

 

طول عمر کف کاذب :

انواع کف کاذب با توجه به جنسشان، دارای طول عمر های مختلفی هستند. روکش ها و تایل های مورد استفاده در پروژه های مختلف با توجه به نوع استفاده، میزان عبور و مرور، تحمل فشار بار مختلف و موارد مختلفی از این دست می توانند طول عمر های مختلفی داشته باشند. با این حال کف کاذب فولادی و کف کاذب آلومینیومی از لحاظ طول عمر عملکرد بهتری از خود نشان داده اند.

ضمن اینکه کف کاذب آلومینیومی بخاطر ارزشمند بودن جنس مورد استفاده، با وجود اینکه قیمت بالاتری نسبت به انواع کف کاذب دارد، اما بعد از سال ها کار نیز به راحتی قابل فروش است و بخش عمده ای از قیمت خرید اولیه اش را جبران می کند. در نتیجه خریداران به این محصول به چشم یک سرمایه گذاری نگاه می کنند که علاوه بر رفع نیاز مراکزشان به بهترین نحو، سرمایه آنها نیز از دست نمی رود.

 

قیمت کف کاذب :

بدون شک برای مشتریان، یکی از ملاک های اصلی خرید کف کاذب ، تفاوت در قیمت هاست. قیمت خرید و نصب کف کاذب صرفا منوط به جنس مورد استفاده نیست و کیفیت نصب و اجرا، سابقه شرکت سازنده، سرویس دهی شرکت و خدمات پس از فروش نیز در این امر دخیل است.

هرچند ما شدیدا توصیه داریم که قیمت محصول به تنهایی نباید ملاکی برای انتخاب کف کاذب باشد. چرا که این محصول صرفا یک محصول زینتی نیست و ایمنی ساختمان و ساکنان آن می تواند به کف کاذب بستگی داشته باشد و اهمال در انتخاب آن می تواند خسارات جبران ناپذیری را به خریداران تحمیل نماید.

قیمت کف کاذب به دلیل تنوع محصول، تکنولوژی تولید و مصالح استفاده شده در ساخت آن ، دارای یک بازه ی وسیع است. آیتم های مختلفی در این موضوع اثر گذار است که به اجمال آنها را عنوان می کنیم. این موارد شامل جنس کف کاذب، ارتفاع کف کاذب در هنگام نصب، میزان و نوع بار وارده، نوع کفپوش و محل اجرای آن است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *