انتخاب کفپوش مناسب در خرید کف کاذب

کف های کاذب از اجزاء کلی : کفه یا تایل، پایه و رابط یا استرینگر تشکیل شده اند. یکی از اجزاء جانبی و با اهمیت که جلوه ی اصلی کف های کاذب را تشکیل داده کفپوش های استفاده شده در آنهاست.

قطعات کف کاذب از عمر مفید بسیار مناسبی برخوردارند اما معمولا بعد از چند سال استفاده از کف های کاذب، کفپوش ها ممکن است آسیب ببینند و از لحاظ ظاهری یا عملکرد دچار مشکل شده و یا صرفا بخاطر تغییر دکوراسیون تصمیم به تعویض کفپوش ها گرفته شود. عموم کف های کاذب این قابلیت را دارند که می تواند از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه باشد. شرکت تخصصی های فنّ نیز با در اختیار داشتن امکانات و تجربه لازم در زمینه کف کاذب و سقف کاذب آماده ارائه خدماتی از این دست به شما عزیزان است.

کفپوش ها از مواد مختلف و برای استفاده های متفاوتی تولید و انتخاب می شوند. در ادامه قصد داریم شما را با انواع این کفپوش ها آشنا کنیم تا در انتخاب کفپوش مناسب در خرید کف کاذب اطلاعات مناسبی داشته باشید.

نکته مهم در مورد انتخاب کفپوش مناسب در خرید کف کاذب این است که انتخاب آنها صرفا براساس معیارهای ظاهری کار صحیحی نیست. بایستی بنابر نوع استفاده، مکان مورد استفاده، عمر مفید، قیمت نهایی و در نهایت جنبه های ظاهری و زیبایی شناسی، از این کفپوش ها به تناسب استفاده شود.

کف کاذب های فن

انواع مختلف کفپوش ها برای کف های کاذب

انواع مختلفی از کفپوش ها برای کف های کاذب وجود دارد که با آنها آشنا می شویم :

  • کفپوش های جنس  PVC
  • کفپوش های جنس  لنولئوم یا مکالئوم
  • کفپوش های جنس  HPL
  • کفپوش های جنس  سنگ (گرانیت یا مرمر) مصنوعی
  • کفپوش های جنس  پارکت
  • کفپوش های جنس  چوب پنبه
  • کفپوش های جنس  سرامیک
  • کفپوش های جنس  پلاستیک

 

با توجه به نوع سازه ای که کار کف سازی و نصب کف کاذب برای آن انجام می شود و همینطور کاربری ای که قرار است از این کف های کاذب بشود، استفاده از کفپوش ها نیز بهتر است تغییر کند. در ادامه استفاده از هر یک از انواع کفپوش ها را برای شما تشریح می کنیم.

با توجه به اسامی مختلف کفپوش ها قطعا متوجه شده اید که جنس های مختلف آنها می تواند کاربردهای مختلفی به آنها بدهد.

 

کفپوش PVC

یکی از رایج ترین انواع کفپوش ها کفپوش های PVC است که به دلیل ویژگی های منحصربفردش استفاده بیشتری دارد. کفپوش های PVC نوعی پلاستیک پرکاربرد هستند که بعنوان یکی از ارزشمندترین محصولات پتروشیمی شناخته می شوند. نکته جالب اینکه بیش از ۵۰ درصد از تولیدات PVC ساخت بشر در ساختمان سازی استفاده می شود که نشان دهنده اهمیت و کاربرد بی نظیر آن است. صنعت کف کاذب نیز از این محصول بی نصیب نمانده. PVC ارزان بوده و به سادگی سرهم بندی می شود و در سال های اخیر جایگزین خوبی برای سایر مصالح مانند چوب و سیمان شده است.

ویژگی های کفپوش های PVC

از مهمترین ویژگی هایی که از این نوع کفپوش ها میتوان نام برد : عمر مفید بالا. قیمت مناسب، ظاهر زیبا و از همه مهمتر خاصیت آنتی استاتیکی آن است. این ویژگی ها و همینطور قابلیت نصب آن برای انواع مختلف کف های کاذب این نوع کفپوش را به یکی از پرکاربردترین انواع کفپوش تبدیل کرده است.

موارد استفاده از کفپوش های PVC

با توجه به ویژگی هایی که ذکر شد از این نوع کفپوش می توان در کف کاذب فولادی، آلومینیومی یا کف های کاذب سنگی استفاده نمود. با این حال از لحاظ مکان مورد استفاده، بهتر است از این کفپوش ها در سالن های تاسیسات و مراکز کامپیوتری، همینطور سالن های مواد شیمیایی و آزمایشگاه و کارخانه های دارویی و غذایی و حتی اطراف استخرها و اماکن عمومی ورزشی که هدف انتقال آب های سطحی یا مواد شیمیایی می باشد استفاده شود.

 

کفپوش لنولئوم یا مکالئوم

این کفپوش ها از جنسی مشابه لاستیک هستند با این تفاوت که لینولئوم از مواد طبیعی و قابل بازیافت تهیه شده است.

ویژگی های کفپوش لنولئوم

جنس این نوع کفپوش زمخت است اما بسیار گرم و لمس آن دلپذیر است و راه رفتن روی آن حس خوشایندی را القاء می کند. این کفپوش از لحاظ بهداشتی بسیار مناسب است و در مکان هایی که از لحاظ بهداشتی بسیار حساس هستند مانند آزمایشگاهها و آشپزخانه ها استفاده می شوند.

موارد استفاده از کفپوش های لینولئوم

این نوع کفپوش ها نیز قابلیت نصب روی انواع تایل ها را داشته و میتوانند برای مراکز کامپیوتری و مخابراتی و همینطور دکورهای استودیویی و صدا و سیما مورد استفاده قرار بگیرد.

کفپوش کف کاذب

 

کفپوش های HPL

کفپوش های فرمیکا با نام اختصاری HPL که نوعی لمینت فشرده شده می باشد یکی از پر کاربردترین انواع کفپوش ها برای کف های کاذب است.

ویژگی های کفپوش های HPL

از ویژگی های با اهمیت این نوع از کفپوش ها برای کف های کاذب می توان به مقاومت رطوبتی بسیار خوب این نوع کفپوش ها اشاره کرد. این کفپوش ها در برابر آب و بخار آب ترک خورده یا ورقه نمی شوند. ویژگی دیگر این نوع کفپوش ها مقاومت حرارتی بالا و تغییرات ابعادی آن در حرارت های بسیار بالا نیز کمتر از ۳ درصد است. همچنین این کفپوش در برابر الکتریسیته و اسیدهای ضعیف مقاومت بسیار خوبی دارد.

موارد استفاده از کفپوش های HPL

ویژگی های این کفپوش، آن را به گزینه مناسبی برای استفاده در سالن های صنعتی، مراکز مخابراتی، کف کاذب اتاق سرور و همینطور مواردی که هدف از اجرای کف کاذب گرمایش از کف یا کاهش رطوبت باشد، می نماید.

 

کفپوش های از جنس سنگ مصنوعی (گرانیت/مرمر)

سنگ های مصنوعی نیز یکی بدلیل ویژگی های بخصوص و همینطور ظاهر منحصربفردشان از کفپوش های محبوب برای کف های کاذب به شمار می روند.

ویژگی های کفپوش های سنگ مصنوعی

مهمترین ویژگی کفپوش های سنگ مصنوعی ظاهر رسمی و زیبای آن و عمر مفید بالای آن است. همچنین به علت تنوع در رنگ و ظاهر مورد علاقه ی مصرف کنندگان قرار می گیرد.

موارد استفاده از کفپوش های سنگ مصنوعی

بدلیل عمر مفید بالای این نوع کفپوش از آن در مواردی که قرار است تا مدت زیادی کف کاذب بدون تغییر بماند استفاه می شود. بعلاوه به دلیل ظاهر آن، برای فضاهای بسته و اداری بسیار مناسب می باشد.

 

کفپوش های چوب پنبه

هرچند این نوع از کفپوش ها کاربرد کمتری دارند اما دارای ویژگی های بخصوصی هستند که به خوبی استفاده از آن ها را تخصصی و کاربردی می کند.

ویژگی های کفپوش های چوب پنبه

این کفپوش ها از درخت بلوط تهیه شده و ویژگی هایی مانند : وزن کم، مقاومت بسیار بالا در برابر آتش سوزی و سمی نبودن گازهای منتشر شده براثر آتش سوزی، عایق صدا، رسانایی گرمایی مناسب، مقاومت دربرابر آب، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و آنتی الکتریسیته را دارا هستند.

موارد استفاده از کفپوش های چوب پنبه

بیشترین کاربرد این نوع از کفپوش های کف کاذب برای استودیو ها و اتاق های آکوستیک می باشد. همچنین در مواردی که هدف از اجرای کف کاذب گرمایش از کف باشد این کفپوش می تواند عملکرد بسیار خوبی از خود نشان دهد.

 

کفپوش های پلاستیکی

این نوع از کفپوش ها نیز استفاده های بخصوص خود را داشته و استفاده به جا و مناسب از آن ها می تواند بازدهی خوبی داشته باشد.

ویژگی های کفپوش های پلاستیکی

عایق رطوبت و مقاومت مناسب در برابر مواد شیمیایی از مهمترین ویژگی های این کفپوش است. جنس این نوع کفپوش ها نیز ، عمر مفید بالایی را برای آنها رقم می زند.

موارد استفاده از کفپوش های پلاستیکی

بیشترین استفاده از این کفپوش ها در سالن های مواد شیمیایی و آزمایشگاهها و همچنین مواردی است که مقصود از اجرای کف کاذب، انتقال آب های سطحی، خاک و ماسه باشد.

 

برای انتخاب صحیح و اصولی کف کاذب مناسب برای محل شما، می توانید با کارشناسان های فن در ارتباط باشید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *